Ako nájsť vysnívaný rodinný dom: 5 vecí, ktoré je potrebné pred kúpou zvážiť

Ako nájsť vysnívaný rodinný dom: 5 vecí, ktoré je potrebné pred kúpou zvážiť

Keď kupujete rodinný dom, musíte vziať do úvahy viac ako len jeho cenu a veľkosť.

Ktorý rodinný dom je pre vašu rodinu ten pravý? Každá rodina je osobitá. Môže sa líšiť počtom jej členov, životným štýlom, potrebami, záujmami, tradíciami a mnohým iným.

Pre jednu rodinu môže byť tým vysnívaným domom, dom v blízkosti centra mesta, kde je všetko na dosah ruky a pre inú rodinu zase útulný rodinný domček s veľkou záhradou na konci dediny.

Dokáže sa tento dom prispôsobiť životnému štýlu vašej rodiny? Zlepšíte v ňom vaše rodinné prostredie k lepšiemu alebo naopak?

Vecí, ktoré treba vziať do úvahy je samozrejme viac. V tomto článku vám poukážem na päť kľúčových aspektov, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní rodinného domu vhodného pre vašu rodinu.

(1) Urobte si v rodine prieskum 

Hľadanie vášho vysnívaného rodinného domu môže byť vzrušujúce a radostné obdobie, ale ak trvá pridlho, môže byť aj únavné a znepokojujúce.

Čo urobiť preto, aby bolo toto hľadanie zvládnuteľnejšie?

Nájdite si čas a porozprávajte sa doma o tom, ako by mala vaša vysnívaná nehnuteľnosť vyzerať. Koľko spální musí mať? Je veľká záhrada prioritou? Je pre vás najdôležitejšia poloha? Ste ochotní viac cestovať za prácou, ak bude mať nehnuteľnosť väčší pozemok?

Odpovede na tieto dôležité otázky vám pomôžu získať jasnejšiu predstavu o tom, čo hľadáte. Táto predstava vám môže pomôcť aj pri rozhovore s realitným maklérom. Ten vám môže pomôcť zúžiť kritériá vyhľadávania nehnuteľností a oboznámiť vás s cenami nehnuteľností, ktoré sa menia v závislosti od lokality.

Porovnať rôzne typy nehnuteľností a vplyv lokality na cenu vám pomôžu aj rôzne online realitné portály a ich vyhľadávače ako napríklad nehnutelnosti.sk

(2) Určite si rozpočet. Rozumne. 

Ak máte reálnu predstavu, v akej cenovej kategórii si hľadáte dom, viete čo si môžete dovoliť a čo nie. Možno bude z vašej strany potrebné ustúpiť od určitých prvkov a vymožeností, na ktorých ste pri výbere vysnívanej nehnuteľnosti trvali. Zamerajte sa tiež na nehnuteľnosti, ktoré by pri porovnaní ceny a lokality, mohli byť pre vašu rodinu prijateľným kompromisom. 

V priebehu procesu kúpy nehnuteľností sa nezaobídete bez pomoci určitých odborníkov, či už v oblasti právnej, finančnej, znaleckej a podobne. Vezmite preto v rámci svojho rozpočtu do úvahy aj poplatky za služby právne, finančné, notárske, znalecké atď.

Ak sa rozhodnete využiť realitné služby, tieto sú spoplatnené ale vďaka nim, máte možnosť štandardne predať svoju nehnuteľnosť rýchlejšie, za vyššiu cenu a bez zbytočných starostí.

Sú to práve realitné kancelárie, ktoré vám pomôžu s kúpou vysnívaného domu, častokrát spájanou aj s predajom vlastnej nehnuteľnosti a ktoré vás odbremenia od formalít a spoja s overenými odborníkmi.

(3) Vyberte správnu lokalitu

Toto je bezpochyby jeden z najdôležitejších aspektov pri kúpe nehnuteľnosti.

Je nevyhnutné myslieť na potreby a priority každého člena rodiny, teraz aj v budúcnosti.

Prečo nenavštíviť školu v blízkosti vašej vysnívanej nehnuteľnosti? Zistite, nakoľko by táto škola vyhovovala potrebám vašich detí.

Dôležitým aspektom je tiež dopravné spojenie do práce, do najbližšieho mesta alebo na neďaleké diaľnice.

Záhrada je pre mladé rodiny úžasné plus. Deti sa tak môžu bezpečne hrať a pobehovať na záhrade pod vaším dohľadom. Ak by ste žili v blízkosti turistických chodníkov, lesa, vidieka, čas strávený spolu na čerstvom vzduchu môže byť pravidelnou súčasťou vášho životného štýlu.

Poznáte už aká je občianska vybavenosť vašej vysnívanej nehnuteľnosti? Vyhovuje vám vzdialenosť obchodov, detských ihrísk, klubov, reštaurácií? Aj to sú otázky, ktoré môžu ovplyvniť kúpu nehnuteľnosti.

(4) Parkovanie

Aby ste sa vyhli zápaseniu s nákupnými taškami a nosičom pre deti, preverte si pri vysnívanej nehnuteľnosti možnosti parkovania. Ideálne je, ak by ste mali pri nehnuteľnosti zabezpečené parkovacie miesto alebo garáž, príjazdovú cestu.

(5) Priestor na rast

Mať priestor v rodinnom dome je kľúčové. Premýšľajte ako tento priestor dobre využijete.

Je pre vás kuchyňa srdcom vášho domova? Prajete si otvorený koncept? Musia mať všetky spálne rovnakú veľkosť? Má vysnívaná nehnuteľnosť dostatok priestoru na uloženie všetkých vašich vecí? Je tam priestor pre vlastnú kanceláriu?

Bude mať nehnuteľnosť v budúcnosti potenciál na rozšírenie?

Ak áno, je to možnosť, ako sa v budúcnosti vyhnúť nákladom na sťahovanie do väčšieho rodinného domu, pre prípad, že sa vaša rodina rozrastie. Zároveň je to možnosť ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti.

Komentáre